Jogicznie – fotograficznie

Joga nie polega na rozciąganiu ciała, mimo że w zachodnim świecie kojarzona jest z ćwiczeniami fizycznymi i „uprawianiem” jej jak sportu. Nie jest ani „bardziej dla dziewczyn”, ani wcale dla ludzi z natury elastycznych – to tak jakby powiedzieć, że mycie się jest tylko dla ludzi czystych. Joga to styl życia, filozofia, podejście do otaczającej rzeczywistości oraz sposób rozwoju samoświadomości. Fizyczna praktyka asan jest jej elementem, tak samo jak nasze ciało, jest częścią naszego życia, ale celem jogi nie jest zaprezentowanie imponującego szpagatu.

Joga to praktyka. Możesz czytać książki i artykuły, ale joga to system samodoskonalenia, będący treningiem ciała, umysłu, intelektu, moralności i duchowości, który rozwija się poprzez codzienny styl poprawnego życia. Tu nie ma miejsca na „wierzący – niepraktykujący”, joga to codzienność w działaniu – żadne „oderwanie się” od rzeczywistości. To transformacja życia, która dokonuje się poprzez zmianę naszego podejścia, sposobu postrzegania rzeczy i rozumienie świata inaczej.

Kondycja naszego ciała istotnie wpływa na stan naszego umysłu, a praktyka jogi uczy nas…naszego ciała i nas samych. Uczy dostrzegać sygnały jakie wysyła ciało, które przekazują informację o naszym stanie emocjonalnym i mentalnym. W aspekcie cielesnym joga różni się od sportu tym, że nie ma tu zadań do wykonania i celu do zrealizowania. To zmiana podejścia – praktyka odbywa się bez oczekiwań i planu, aby coś zadziało się zgodnie oczekiwanym przez nas rezultatem (jak np.: „za dwa miesiące dotknę czołem wyprostowanych kolan”). Joga to podróż, a jej cel jest nieobecny. To medytacja w ruchu, nauka i rozwój zmysłowego doświadczania siebie oraz uwolnienie umysłu od myślenia.

Joga ułatwia życie w równowadze, zatrzymanie poruszeń umysłu, rozwój duchowy i pomaga budować poczucie szczęścia. Lepsze zdrowie, dobry sen, życiowa energia, poprawa efektywności w działaniu, redukcja napięć, zdrowsze relacje z innymi, zatrzymanie wewnętrznego dialogu, pozytywne nastawienie, rozwój samoświadomości, większa kreatywność, siła fizyczna i mentalna, pewność siebie, lepsza koncentracja, poczucie satysfakcji, kontrola nad emocjami, rozwój wewnętrznej mądrości, moralności i miłości do otoczenia, która wraca to Ciebie ze zdwojoną mocą. Oto co daje mi praktyka jogi. Nauczyłam się, że cały potencjał i wszelkie umiejętności, których potrzebuję, aby osiągnąć sukces – są we mnie, nie na zewnątrz, a dzięki jodze uwalniam tę moc. Jednocześnie nie chcę odpowiadać na pytanie co jest celem jogi…chyba im bardziej bezcelowa jest moja praktyka, która po prostu jest – bez wymuszania na sobie jakichkolwiek efektów które miałaby przynieść – tym lepiej mi idzie:) Rozwijam matę codziennie i codziennie gdy rozpoczynam swój dzień pierwszym powitaniem słońca dziękuję za to, że w tym jednym konkretnym momencie, nie mam żadnej roboty do zrobienia, ani celu do zrealizowania. Ja po prostu chcę w tym być. „Robię” tą jogę dla samego robienia:) I dobrze mi z tym tak jak jest.

PS: I have no words to express my gratitude to those beautiful models – you guys did a piece of tough work with passion, full engagement and initiative. Photoshooting you was an inspiring & creative journey. Thank you so much Gabi, Kasia, Steph, Stanka, Michelle & Eloisa ♥ Just look at those girls… 


 

 


 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *