Na Szczelińcu

Park Narodowy Gór Stołowych to jeden z młodszych parków narodowych w Polsce, utworzony w 1993 r. Obejmuje masyw Gór Stołowych zamykających od zachodu Kotlinę Kłodzką. Największymi atrakcjami parku są udostępnione do zwiedzania labirynty skalne na Szczelińcu oraz Błędne Skały – niesamowite formacje skalne o wyjątkowych kształtach, powstałe w wyniku erozji zespoły skał piaskowych.

Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Stołowych – góra zbudowana ze skał osadowych – piaskowców, których wiek szacuje się na około 90 mln lat. Ta jedyna w swoim rodzaju góra w Polsce kryje w sobie sieć głębokich spękań i misternie wyrzeźbionych przez naturę form skalnych, z których najbardziej znane to Kwoka, Małpolud, Wielbłąd i Słoń. Wierzchowinę porastają skarłowaciałe sosny zwyczajne tworząc wraz z domieszką brzozy i świerka, reliktowy bór naskalny. W zacienionych, głębokich i wilgotnych szczelinach, gdzie śnieg zalega czasem do lipca, występują interesujące mszaki i wątrobowce oraz alpejskie, a nawet arktyczne gatunki zwierząt bezkręgowych (➡️ informacja przepisana z tabliczki na szlaku).
 
Od siebie dorzucę jeszcze – Szczeliniec Wielki to jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc jakie odwiedziłam nie tylko w Polsce, ale i na świecie!
 
Góry Stołowe – absolutnie tak🖤

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *