Nad Gangesem

Narodziła się piękna dziewczyna. Została zaadoptowana przez boga Vishnu jako jego córka i otrzymała imię Ganga. Była szczęśliwa i gdziekolwiek się pojawiała, niosła ze sobą dużo radości, którą zarażała wszystkich dookoła. Cała miłość i uwaga jaką okazywali jej Vishnu, Brahma i inni bogowie sprawiła, że Ganga stała się trochę arogancka i wywyższała się, lecz jej urok, piękno oraz lekkość serca sprawiały, że bogowie zwykle przymykali oko na jej niepoprawne zachowanie.

 

Pewnego dnia, wielki mędrzec Durvasa, słynny ze swej łatwości do popadania w złość, odwiedził Niebo, gdzie mieszkała Ganga. Podczas przechadzania się w okolicy, silny podmuch wiatru zwiał z niego jedyną szatę, w którą był odziany. Durvasa próbował zawinąć się szatą, lecz wiatr ją nadal zwiewał. Ganga zobaczyła wysiłki Durvasy w walce z wiatrem i zaczęła się naśmiewać. Durvasa usłyszał śmiech Gangi i bardzo się zdenerwował. Zawinąwszy się w końcu w szatę podszedł do niej i powiedział: „Ganga, nie okazałaś należytego szacunku. Będziesz musiała opuścić Niebo i zamieszkasz na Ziemi jako rzeka. Gdy ludzie będą czyścić w Twoich wodach swą brudną odzież, wówczas docenisz jak uprzywilejowana byłaś, mogąc mieszkać tu w Niebie. Moja klątwa nie może zostać odwołana, zstąpisz na Ziemię, aby spłacić swoje nieposłuszeństwo.

Wszyscy byli zszokowani decyzją Durvasy, a Ganga zdała sobie sprawę z tego, że źle się zachowała i poprosiła go o ustanowienie określonego czasu na odbycie kary, po którym będzie mogła wrócić z Ziemi do Nieba. Durvasa rozważył jej prośbę i rzekł: „Tak długo jak Twoje wody pozostaną czyste, będziesz musiała pozostać na Ziemi. Gdy Twoje wody zostaną całkowicie zanieczyszczone – wówczas możesz powrócić do Nieba. Teraz, gdy zachowujesz się z odpowiednim szacunkiem, w zamian otrzymasz szacunek od ludzi na Ziemi. Będą Cię czcić za Twoje oczyszczające właściwości”.

 

Ganga narodziła się ze świętej wody, którą Brahma otrzymał obmywając świętą stopę Vishnu, ma więc właściwości oczyszczające każdy obiekt, który zetknie się z jej wodą. Rzeka płynie z Himalajów do wybrzeży Bengalu, gdzie łączy się z oceanem, a cała jej droga usłana jest niezliczoną ilością świętych miast i świątyń. Hindusi z całych Indii czczą Gangę jako Matkę Boginię, która zmywa grzechy i uwalnia ludzi z cyklu cierpienia pomiędzy narodzinami, a śmiercią. Codziennie wieczorem w świętych miastach takich jak Rishikesh czy Varanasi, przy nadrzecznych ghatach odbywa się Aarti – hinduistyczna ceremonia oddania hołdu rzece Ganges i ofiarowania jej światła jako bóstwu. Hindusi w Indiach nie nazywają hinduizmu religią, lecz sposobem na życie, a bogowie są wizualizacją cech, postaw i wartości, którymi jako ludzie kierujemy się w życiu. Hinduizm to historie i obrazy, będące metaforą tego co duchowe i wartościowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *